Kompletní Kytice rozbor díla pro vás. Kytice je básnická sbírka, která obsahuje 13 balad, inspirovaných českou lidovou slovesností a tradicemi. Balady jsou smutné a ponuré básně, které často končí tragicky. Autor v nich vyjadřuje svůj pohled na lidskou morálku, osud a nadpřirozené síly, které ovlivňují životy postav.
První vydání Kytice
Kniha byla poprvé vydána v roce 1853 pod názvem Kytice z pověstí národních a později rozšířena o další baladu a oddíl písní. Kytice je považována za stěžejní dílo českého romantismu, literárního směru, který klade důraz na emoce, individualitu, přírodu a národní identitu.
O autorovi – Karel Jaromír Erben
Autor knihy, Karel Jaromír Erben, byl významný český básník, spisovatel, historik, sběratel lidové slovesnosti a archivář. Narodil se v roce 1811 v Miletíně a zemřel v roce 1870 v Praze.
Vystudoval práva a filozofii na Karlově univerzitě a pracoval jako archivář a knihovník. Zabýval se také jazykovědou, etnografií, heraldikou a numismatikou. Byl členem Májové společnosti, skupiny českých vlasteneckých spisovatelů, kteří se snažili o obrození českého jazyka a kultury. Kromě Kytice napsal také sbírku pohádek Prostonárodní české pohádky a pověsti, historický román Stoletá křižovatka a několik básní a článků.
Balady v Kytici
- Kytice
- Poklad
- Svatební košile
- Polednice
- Vodník
- Zlatý kolovrat
- Dceřina kletba
- Holoubek
- Záhořovo lože
- Lilie
- Vrba
- Štědrý den
- Věštkyně
Podrobný rozbor jednotlivých balad
1. Kytice
Je úvodní a dává název celé sbírce. Vypráví o mladé dívce, která se vydává na louku sbírat květiny pro svou matku. Na cestě potkává starou ženu, která jí varuje, aby nechodila dál, protože tam jsou zlé síly. Dívka ji však neposlechne a pokračuje v sběru. Když se vrací domů, zjistí, že její matka zemřela. Dívka se zhroutí a umírá také, držíc v ruce kytici, která se proměnila v hady a žáby. Balada má symbolický význam, ukazuje, že člověk by měl naslouchat moudrosti starších a neodcházet od své rodiny a tradic. Kytice také představuje naději a víru v lepší budoucnost pro český národ.
2. Poklad
Tato balada vypráví o chudém sedlákovi, který se dozví od svého souseda, že na jeho poli je ukrytý poklad. Sedlák se rozhodne jít ho hledat, ale musí to udělat v noci, když zazní zvon na kostele. Když najde místo, kde je poklad, začne kopat, ale narazí na kosti svého otce, který tam byl pohřben. Sedlák se lekne a uteče, ale na cestě domů se ztratí a zabloudí do lesa. Tam se setká s loupežníky, kteří ho zabijí a ukradnou mu jeho peníze. Balada ukazuje, že člověk by neměl být chamtivý a hledat bohatství na úkor své rodiny a víry. Poklad také symbolizuje dědictví a památku předků, které by měl člověk ctít a chránit.
3. Košile
Vypráví o mladé nevěstě, která se má vdát za svého milého. Před svatbou jí však zjeví duch jejího bývalého milence, který zemřel na mor. Duch jí řekne, že ji miluje a že ji chce vzít za ženu. Nevěsta se bojí a odmítá ho, ale duch jí slíbí, že ji pustí, pokud mu splní tři přání. První je, aby mu dala svou svatební košili, druhé je, aby s ním tančila, a třetí je, aby ho políbila. Nevěsta souhlasí, ale když splní třetí přání, duch ji uchopí a odnese do hrobu. Balada ukazuje, že člověk by neměl podléhat pokušení a zradit svou lásku a věrnost. Svatební košile také symbolizuje nevinnost a čistotu, které by měl člověk zachovat a chránit.
4. Polednice
Je příběh o matce, která se snaží utišit své dítě, aby mohla dovařit oběd pro svého muže, který se v poledne má vrátit z práce. Dítě se jí nedaří utěšit, a tak volá polednici, jež se zanedlouho objevila ve dveřích. Matka ve strachu své dítě udusila. Balada ukazuje, že matka by neměla podléhat zlosti a hrozit svému dítěti nadpřirozenou bytostí, která může přinést zkázu. Polednice také symbolizuje strach z neznáma a nejistotu. Kytice rozbor nám říká, že toto je nejznámější a nejvíce reporodukovaná balada, která byla dokonce zfilmována jako celovečerní film.
5. Vodník
Tato balada vypráví o dívce, která spadla do jezera, kde ji chytil vodník. Dívka porodila zanedlouho vodníkovi syna, ale po čase se jí začalo stýskat po matce. Vyprosila si u vodníka návštěvu matky pod podmínkou, že nikoho neobejme, do klekání se vrátí a nechá doma jejich dítě. Matka však odmítne pustit dceru zpět i přesto, že si pro ni vodník dojde a že dítě pláče. Vodník se naštve, dítě zabije, a když vyjdou matka s dcerou ven, uvidí jen tělíčko oddělené od hlavy. Balada ukazuje, že dívka by neměla být neposlušná a zradit svou lásku a věrnost. Vodník také symbolizuje osudovost a moc nadpřirozena.
6. Zlatý kolovrat
Vypráví o maceše a nevlastní dceři. Nevlastní dceru Dorničku poznal na lovu král. Dornička se má stát jeho ženou. Macecha a její dcera vedou Dorničku králi, v lese ji zabijí, oči vyloupnou, tělo rozsekají, údy vezmou s sebou a trup pohodí v lese. Vlastní dceru pak vydává macecha králi za Dorničku. Král si ji vezme za ženu. Král musí do války. Lesní stařeček najde tělo nebohé Dorničky. Za zlatý kolovrat, za přeslici a za kužel dostane od nové královny Dorniččiny údy a oči. Pomocí živé vody přivede Dorničku znovu k životu. Když se král vrátí, královna se mu chce pochlubit kolovratem. Ten však vyzradí, kdo ubil Dorničku. Král se s Dorničkou shledá a macecha a její dcera jsou krutě potrestány. Balada ukazuje, že macecha by neměla být chamtivá a závistivá a zneužívat své moci. Zlatý kolovrat také symbolizuje spravedlnost a odhalení pravdy.
7. Dceřina kletba
Je o dívce, která zabila své nemanželské dítě a chtěla se oběsit na popravišti. Proklela svého milence, který ji opustil, i svoji matku, která ji vychovávala příliš volně. Balada ukazuje, že dívka by neměla podléhat hříchu a zradit svou čistotu a nevinnost. Dceřina kletba také symbolizuje vinu a beznaděj, které nemají odpuštění.
8. Holoubek
Tato balada vypráví o ženě, která otrávila svého muže a pak se vdala za jiného. Nad hrobem otráveného muže houká holoubek tak žalostně, že žena jeho nářek nemůže vydržet a utopí se. Balada ukazuje, že žena by neměla podléhat chamtivosti a zradit svou lásku a věrnost. Holoubek také symbolizuje svědomí a trest, které pronásledují viníka.
9. Záhořovo lože
Hlavním hrdinou je poutník, který putuje do pekla, aby získal zpět úpis, kterým jeho otec prodal duši svého syna. Na cestě potká Záhoře, který je zločinec a lupič. Poutník mu slíbí, že mu přinese z pekla zpět jeho úpis, kterým se Záhoř upsal ďáblu. V pekle poutník vidí muka, která jsou připravena pro Záhoře, a mezi nimi i Záhořovo lože, které je nejstrašnější.
Poutník se vrátí k Záhořovi a předá mu úpis. Záhoř se vyděsí a začne se kát svých hříchů. Poutník mu poradí, aby zasadil jabloňový proutek a modlil se. Po devadesáti letech se poutník vrátí jako biskup a najde Záhoře, který je na pokraji smrti.
Oba zemřou a jejich duše se vznášejí k nebi jako holubice. Balada ukazuje, že poutník je milosrdný, statečný a obětavý muž, který pomáhá druhým. Záhoř je zpočátku zlý a bezbožný, ale nakonec se obrátí k Bohu a najde spásu. Záhořovo lože také symbolizuje pokání a milost, které mohou zachránit duši.
10. Lilie
Mladá dívka, která nechtěla být pohřbena na hřbitově, ale v lese, se po smrti promění v bílou lilii. Její květ si všimne šlechtic, který ji přenese do své zahrady. V noci se lilie stává opět dívkou a šlechtic se do ní zamiluje. Po svatbě mu porodí syna, ale když musí odejet do války, nechá ji na starosti svou matku. Ta však závidí její krásu a nechá ji zahynout na slunci. Když se šlechtic vrátí, najde svou ženu i syna mrtvé. Prokleje svou matku a poslechne radu lilie, aby z jejího dřeva udělal kolébku pro své dítě a zasadil její proutí podél potoka.
11. Vrba
Žena trpí podivnou nemocí, která ji každou noc uvrhá do mrtvolného spánku. Její manžel se dozví od babky kořenářky, že je spojena s vrbou, do níž se v noci přesouvá její duše. Manžel vrbu pokácí a tím svou ženu usmrtí. Lituje svého činu a vysadí vrbové proutí podél potoka, aby mělo jeho dítě na svou matku památku.
12. Štědrý den
Dvě panny jdou na Štědrý den k jezírku, kde se sklání vrba, aby se podívaly na svou budoucnost. Jedna z nich, Hana, vidí svého milého a svatbu, druhá, Marie, vidí kostel a rakev. Vše se splní – Hana se vdá a Marie zemře. O rok později si děvčata vzpomínají na své kamarádky a zpochybňují hodnotu věštby.
13. Věštkyně
Poslední báseň sbírky, která se liší od ostatních tím, že není založena na lidové pověsti, ale na historických událostech. Obsahuje šest úryvků z věšteb o osudech českého národa, které se týkají například bitvy na Bílé hoře, husitských válek, národního obrození nebo budoucího osvobození. Báseň je psána v hexametrech a má vlastenecký a nadějný tón.
Karel Jaromír Erben – Kytice rozbor díla závěr
Rádi jsme vám představili a rozebrali krásnou knihu Karla Jaromíra Erbena Kytice. Snad se nám ji podařilo vám přiblížit natolik, abyste dostali chuť si jí přečíst celou!
Přečtěte si také další rozbory důležitých literárních děl jako například:
Romeo a Julie – rozbor díla Williama Shakespeara nebo Farma zvířat – rozbor díla George Orwella